رسانه هاي فرانسه: ترامپ سياست اوباما را در قبال توافق هسته اي ادامه مي دهد

[ad_1]بسیاری از رسانه های فرانسوی زبان موضوع پایبندی ایران به توافق هسته ای و تائید این موضوع توسط واشنتگن را سرخط اخبار قرار داده و اعلام کردند که ترامپ سیاست های باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین این کشور را در قبال ایران ادامه می دهد.

 خبرگزاری فرانسه در روز جاری با انتشار گزارشی از تاریخچه توافق هسته ای ایران، تاکید کرد که «ترامپ توافق هسته ای را حفظ می کند، اما تحریم های دیگری اعمال می کند.»

این گزارش می افزاید: «دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، که در طول مبارزات انتخاباتی قول داد این توافقنامه را ‘پاره’ می کند، روز گذشته (دوشنبه) تصمیم گرفت سیاست های باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین را حفظ کند و ادامه دهد.»

خبرگزاری فرانسه اضافه می کند: «با این حال، دولت واشنگتن تحریم های جدیدی به دلیل برنامه موشک های بالستیک علیه تهران اعمال می کند.»

دیگر رسانه های فرانسوی زبان همچون فیگارو، لکروا و یوروپ 1 نیز با انتشار گزارش های مشابهی در این زمینه، بر پایبندی ترامپ به این توافقنامه بین المللی تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، در آخرین ساعات دوشنبه شب به وقت واشنگتن، دولت آمریکا اعلام کرد که ایران به توافق هسته ای پایبند ‏بوده است، اما مدعی شد که تهران به روح برجام عمل نمی کند.‏

تارنمای رادیو ‘ان. پی. آر.’ با اعلام این خبر تصریح کرد که «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا، روز ‏‏دوشنبه در نامه ای به کنگره تصدیق کرد که ایران به توافق هسته ای عمل کرده و به آن پایبند بوده است.‏ 

‏بر اساس قانون آمریکا دولت این کشور موظف است که هر 90 روز یکبار به کنگره درباره پایبندی ایران به برجام گزارش دهد.‏

این دومین بار است که دولت ترامپ با وجود حملاتش به برجام، ناگزیر به اعتراف درباره پایبندی جمهوری اسلامی به تعهداتش ‏در توافق هسته ای می شود.‏

از سوی دیگر« بن رودز» مشاور سابق باراک اوباما روز دوشنبه گفت که دولت ترامپ نمی تواند از این واقعیت فرار کند که ایران به برجام ‏پایبند بوده است. ‏

بن رودز که از دستیاران با نفوذ تیم مشاوران امنیت ملی اوباما بود، در صفحه توئیتر خود نوشت‎:‎‏ آنها نمی توانند از این واقعیت فرار کنند که ایران به برجام پایبند بوده است. آنها همین کار (تایید پایبندی ایران بر ‏برجام) را قبلا هم انجام دادند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *