سياست‌هاي غيرقابل پيش‌بيني ترامپ نقطه عطفي در روابط دو سوي آتلانتيك ايجاد مي‌كند

[ad_1]یک کارشناس برجسته آلمانی اظهارات اخیر مرکل مبنی بر اینکه دیگر نمی‌توان به آمریکا تکیه کرد و اروپا باید مستقل تر شود را واکنشی استراتژیک و قابل قبول به سیاست‌های غیر قابل پیش بینی ترامپ دانست.

به گزارش سیاست روز و به نقل از تسنیم , با روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا هر روز مشکلات بیشتری در روابط بین اروپا و آمریکا ایجاد شده و اختلافات دو سوی آتلانتیک به دلیل سیاست های سرسختانه وی تشدید می شود به گونه‌ای که صدر اعظم آلمان چندی پیش به صورت غیر مستقیم اعلام کرد که دیگر نمی توان به آمریکا تکیه کرد و اروپا باید مستقل تر شود.

 

نشست جی 20 که چندی پیش در هامبورگ برگزار شد نیز به گفته بسیاری تحلیل گران نمایشی بزرگ از اختلافات دو سوی آتلانتیک بوده و البته به نفع ترامپ تمام شد.

 

خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در همین ارتباط گفتگویی را با پروفسور “ورنر وایدنفلد” از کارشناسان برجسته علوم سیاسی و اساتید دانشگاه‌های مهم آلمان که همچنین در سالهای ‌1987 تا 1999 هماهنگ کننده دولت فدرال آلمان برای همکاری‌های بین آلمان و آمریکا بوده است انجام داده است.

 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این گفته مرکل مبنی بر اینکه دیگر نمی توان به آمریکا تکیه کرد و اروپا باید مستقل تر عمل کند به مفهوم یک نقطه عطف در مناسبات با آمریکا است گفت: نقطه عطف با این اظهارات مرکل ایجاد نمی شود بلکه به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن رئیس جمهور آمریکا رخ می دهد. این گونه اظهارات مرکل یک پاسخ منسجم و قابل قبول به این شرایط است.این استاد برجسته آلمانی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا این گونه اظهارات مرکل به دلیل قرار گرفتن وی در مبارزات انتخاباتی هم ممکن است ایراد شود گفت: این گونه اظهارات صدر اعظم آلمان ربطی به مبارزات انتخاباتی وی ندارد بلکه یک پاسخ استراتژیک به این شرایط تغییر یافته است.

 

پروفسور وایدنفلد مفهوم دو دستگی و اختلاف در روابط دو سوی آتلانتی که در این شرایط برخی تحلیل گران به کار می برند را مفهوم غلطی ارزیابی کرده و گفت: در اینجا مسئله یک تغییر در ساختار سیاست جهانی مطرح است.وی در پاسخ به این پرسش که آیا اروپاییان در شرایط فعلی در شرایطی هستند که خود مسئولیت آینده شان را در دست گیرند گفت: بله. اروپاییان می توانند این مسئولیت را بر عهده گیرند و اقدامات اصلاحی ماه های اخیر در این راستا انجام می شود. مسئله ابراز وجود سیاسی جهانی اروپا مطرح است.

 

این کارشناس برجسته آلمانی درباره نتایج اجلاس جی 20 که اخیرا به مدت 2 روز در هامبورگ برگزار شد نیز گفت: اجلاس جی 20 یک تمرین برای برقراری ارتباطات بود.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *